VMware ESXi, vCenter, vSphere – co jest czym?

Platforma VMware jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań wirtualizacyjnych. Osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z produktami tej firmy często zdarza się jednak mylić poszczególne komponenty – vCenter, vSphere, ESXi… Niewiele mówiące nazwy.

vSphere

Zacznijmy od vSphere. Jest to pakiet oferowanych przez VMware Inc. produktów służących do wirtualizacji, podobnie jak Microsoft Office jest pakietem oprogramowania biurowego. Głównymi składnikami vSphere są:

  • VMware ESXi – hipernadzorca (hypervisor) wirtualizacyjny
  • VMware vCenter Server – oprogramowanie służące do zarządzania hostami ESXi oraz maszynami wirtualnymi
  • VMware vSphere Client – aplikacja przeglądarkowa która umożliwia uzyskanie dostępu do vCenter Server z poziomu komputera

Pełną listę oprogramowania zawartego w pakiecie vSphere znaleźć można w dokumentacji VMware.

ESXi

VMware ESXi (nazywany także VMware vSphere Hypervisor lub VMvisor) jest hipernadzorcą wirtualizacyjnym instalowanym i działającym bezpośrednio na fizycznym sprzęcie niczym system operacyjny, co czyni go hipernadzorcą typu 1 oferującym pełną wirtualizację z akceleracją sprzętową. Nawet sposób instalacji jest identyczny – ESXi jest instalowane z obrazu ISO dostępnego do pobrania za darmo ze strony VMware.

To właśnie ESXi odpowiada za uruchamianie maszyn wirtualnych, instalowanie na nich systemu operacyjnego, przypisywanie zasobów takich jak pamięć RAM lub dysk.

Host, na którym zainstalowane jest ESXi, udostępnia swój własny przeglądarkowy panel nazywany VMware Host Client. Służy on do zarządzania serwerami ESXi niepodłączonymi do środowiska vCenter Server. Umożliwia tworzenie maszyn wirtualnych, administrację hostem, rozwiązywanie problemów. Przydaje się także w przypadku ewentualnej awarii vCenter Server.

Dostęp do VMware Host Client można uzyskać poprzez adres:

http://<adres_ip_hosta>/ui 

Warto wspomnieć, że poprzednikiem ESXi był ESX, hipernadzorca oparty na specjalnie spreparowanej wersji jądra Linuksa.

vCenter Server

VMware vCenter Server służy do zarządzania wszystkimi podłączonymi hostami i maszynami wirtualnymi z poziomu pojedynczego, scentralizowanego interfejsu. Działa on w tle przez cały czas, monitorując infrastrukturę, wysyłając powiadomienia i alarmy, wykonując zautomatyzowane zadania administracyjne.

vCenter Server jest instalowany i uruchamiany na hoście ESXi w prekonfigurowanej maszynie wirtualnej działającej w oparciu o Photon OS – zoptymalizowanej pod kątem wirtualizacji dystrybucji Linuksa od VMware.

To właśnie vCenter Server zapewnia funkcjonalności takie jak:

  • Single sign-on – obsługa domenowego logowania się użytkowników
  • Profile hostów – kopiowanie konfiguracji hosta na inne hosty
  • Wyszukiwanie – możliwość wyszukiwania w całym środowisku konkretnych maszyn wirtualnych, hostów, magazynów danych (datastore’ów), sieci
  • Alarmy i powiadomienia – automatyczne wysyłanie alarmów i powiadomień, automatyczne przeprowadzanie działań naprawczych
  • Skalowalność – możliwość podpięcia tysięcy hostów i uruchomienia dziesiątek tysięcy maszyn wirtualnych z poziomu jednej instancji vCenter Server
  • Lifecycle Manager – aktualizacje oprogramowania z uprzednim sprawdzeniem zgodności
  • Wysoka dostępność i DRS – automatyczne przenoszenie maszyn wirtualnych między hostami z minimalnym czasem niedostępności, równoważenie obciążenia

Przeglądarkowy panel zarządzania vCenter Server nosi miano vSphere Client.

Podsumowanie

Podsumowując, hipernadzorca ESXi jest instalowany na fizycznym serwerze lub grupie serwerów. Po instalacji, dla ułatwienia zarządzania całym środowiskiem, w maszynie wirtualnej na hoście ESXi uruchamiany jest vCenter Server, do którego dostęp można uzyskać za pośrednictwem vSphere Client. vSphere jest natomiast nazwą całego pakietu produktów służących do wirtualizacji opracowanych przez VMware.

 

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj powyższy link
Następny

Kilka przykładów, jak można wykorzystać możliwości Dockera